Motor Yağının Önemi

07/11/2020

 

Motor Yağının Önemi

Motor yağları motorların iç ve dış kısmında bulunan ve hareket halinde olan motor parçalarında film şerit kadar ince bir tabaka halinde askıda kalırlar. En önemli görevi motorun hareket eden aksamlarında sürtünmenin en aza indirilip aşınma ve fazla ısının önüne geçmektir.

Motor yağları silindir yuvalarında patlama sayesinde oluşacak aşınmaları azaltırken aynı zamanda silindirlerin patlama yüzeylerini daha sağlam ve dayanıklı kalmasını sağlar. Bir diğer önemi ise motordaki silindirlerin ucunda oluşan fazla ısıyı kartere göndererek daha çabuk soğumasını ve motorun daha performanslı çalışmasını sağlar.

 

Mineral Motor Yağı Nedir?

Ham petrolün yeniden rafinasyon işlemi sayesinde üretilen bu yağ piyasada diğer yağlara oranla çok daha ucuz ve daha az kalitelidir. Genel olarak ortalama performans sağlasa da motorlar için çok da tercih edilen ve tavsiye edilen bir yağ türü değildir.

 

Sentetik Motor Yağı Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere laboratuvar koşullarında kimyasal maddelere işlem yapmak suretiyle elde edilen motor yağlarına sentetik yağ denir. Laboratuvar koşullarında ileri teknoloji kullanılarak üretilen bu yağ, gördüğü işlem ve kullanılan kimyasal maddelerin pahalılığı nedeniyle mineral motor yağına oranla daha pahalı fakat daha üst düzey performans sağlar. Aynı zamanda piyasadaki diğer motor yağlarına oranla çok daha dayanıklıdır ve motor kullanım ömrünü uzatmaktadır.

 

Motorlar Neden Yağ Eksiltirler?

Aslında motorda yağ eksilmesi olayı çoğunlukla fiziksel hatalardan kaynaklanır. Motorlarda bulunan aralıkların ne kadar ince olduğuyla alakalıdır, ileri teknoloji ile üretilmiş motorlarda çok nadir rastlanılan bir durumdur.

Motor yağının askıda kaldığı metal tabakalarının arası ne kadar açıksa motor yağının dışarıya damlaması ve azalması da o kadar çok olur. Bir diğer sebep ise motor için üretici firmanın tavsiye ettiği motor yağının kullanılmamasıdır. Bu yüzden genellikle tavsiye edilen viskozite değerinde motor yağı kullanılmalıdır.

Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için çerez politikamızı ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum.